Transport ciała i prochów z zagranicy. Jak wygląda ta procedura?

Twojej rodzinie, doszło do niespodziewanej śmierci, a po za granicami kraju, znajduje się ciało, szczątki lub prochy osoby zmarłej? Masz trudności, w organizacji transportu ciała, oraz ceremonii pogrzebowej? Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne, aby szybko i bez problemu, zorganizować transport zwłok z zagranicy.
W przypadku, kiedy bliska osoba umiera, zwłaszcza, gdy stanie się to daleko od domu, rodzina nie do końca wie, jakie czynności wykonać, by móc zorganizować pochówek .W celu wydania zwłok, wymagane jest, zgromadzenie odpowiednich dokumentów, oraz dostarczenie ich do Urzędu Stanu Cywilnego, który zajmie się procedurami, umożliwiającymi wydanie ciała.

Jakie dokumenty są potrzebne do transportu ciała ?

Rodzina zmarłej osoby, zobowiązana jest, do dostarczenia dokumentu potwierdzającego zgon. Jest to akt zgonu., lub specjalna księga zgonu, która wydawana jest w języku obcym. Aby była ona odpowiednim dokumentem, pozwalającym na transport ciała, konieczne jest przełożenie dokumentu na język polski, oraz potwierdzenie go ze zgodnością oryginału. Drugim, równie ważnym dokumentem, jest zaświadczenie od inspektora sanitarnego, że nie widzi on przeciwskazań, do wydania ciała. W razie śmierci, na skutek choroby zakaźnej, inspektor ma obowiązek, nie udzielenia zgody, gdyż transport, może skutkować rozprzestrzenieniem się wirusa, oraz wybuchem epidemii. Dotyczy to zarówno zwłok, szczątek jak i prochów, które nie mogą opuścić kraju przez 2 lata. Po zebraniu dokumentów, rodzina osoby zmarłej, zobowiązana jest do wskazania zakładu pogrzebowego, który zajmie się dostarczeniem dokumentów, oraz transportem ciała.

Jakie warunki musi spełniać firma, która przetransportuje ciało lub prochy?

Nie każdy zakład pogrzebowy, może świadczyć tego typu usługi. Aby móc przetransportować ciało lub prochy, musi posiadać specjalne pozwolenia, oraz odpowiednio wyposażony karawan. Karawan, powinien być wyposażony w specjalną, metalowa wkładkę, lub metalową urnę, w której transportowane będzie ciało lub prochy. Zakład pogrzebowy, musi przedstawić również specjalne oświadczenie, że podczas transportu prochów, w urnie znajdują się wyłącznie prochy.

W jaki sposób odbywa się transport ciała lub prochów?

W Polsce (http://www.epitafium-przewozy.pl/), dozwolone są trzy sposoby transportu ciała i prochów osoby zmarłej. Transport może odbyć się drogą lądową, morską lub powietrzną. W zależności od możliwości, oraz wybranej formy transportu, czas i koszt podróży, może się różnic. Średnia cena transportu ciała , szczątek lub prochów, wynosi około 10000zł Jest to kwota, która w całości pokrywa osoba, odpowiedzialna za transport, czyli najbliższa rodzina osoby zmarłej, lub konkubenci. Kwotę, należy uiścić w zakładzie, zajmującym się transportem ciała, oraz w urzędzie, w celu uzyskania niezbędnych dokumentów.
Transport zwłok z zagranicy, jest czasochłonny i bardzo kosztowny. warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która pomoże najbliższej rodzinie, przejść przez ten trudny dla nich okres, oraz załatwić niezbędne formalności, które pozwolą na szybki transport ciała.