Pochówek – spore koszty dla rodziny

Pochówek wiąże się z dużymi kosztami, które najczęściej są pokrywane z kieszeni krewnych. Niestety, zasiłek pogrzebowy nie pokrywa kosztów pogrzebu w całości, dlatego tak wielu klientów zakładów kamieniarskich szukaj najtańszych rozwiązań. Jeżeli zastanawiasz się, jaki nagrobek będzie najtańszy, przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym charakteryzują się tanie nagrobki oraz z jakich surowców powstają.

Nagrobek z piaskowca – popularny, niedrogie, ale nietrwały

Piaskowiec należy do kamieni wymagających, który niestety bez odpowiedniej pielęgnacji szybko niszczeje. Na tani piaskowiec warto się zdecydować wtedy, gdy grób ma znaleźć się pod zadaszeniem, wobec czego wpływ czynników atmosferycznych będzie niewielki. Piaskowiec również jest dobrym wyborem, kiedy zależy nam na postawieniu pomnika o charakterze tymczasowym, ponieważ w perspektywie czasu mamy zaplanowane postawienie pomnika z trwalszego surowca, na przykład z granitu.

Nagrobki– zdecyduj się na lastryko:

Surowiec o nazwie lastryko był bardzo popularny w latach 70 tych, czy 80 tych. Surowiec ten wyróżnia się przede wszystkim:
– elegancją
– małą wytrzymałością
– po kilkudziesięciu latach nagrobek wymaga naprawy lub renowacji, a jeśli o niego nie dbasz po kilku latach będzie w bardzo złym stanie wizualnym i technicznym
Niewiele zakładów kamieniarskich oferuje dzisiaj pomniki z tego surowca. Jeśli jednak dobrze poszukasz znajdziesz w Krakowie renomowane zakłady kamieniarskie, które specjalizują się również wykonywaniu takich niedrogich nagrobków.
Popularny granit – postaw na polskie surowce:
-najtańszy granit pochodzi z Polski (strzegomski lub strzeliński)
Surowca tego nie trzeba zamawiać za granicą, dlatego jego cena jest tak korzystna. Warto tu zwrócić uwagę na tanie granity z Chin, które są wydobywane i obrabiane na skalę masową a stamtąd trafiają do wielu regionów świata, także do Polski. Mogą one być nieco droższe niż polskie granity, ale tez i tańsze. Nagrobek z granitu charakteryzuje się:
– solidnością i wytrzymałością
– jest estetyczny
– duży wybór kolorystyczny
– nieskomplikowane w utrzymaniu czystości
Najtańszy pomnik – jaki?
Najtańszy nagrobek to pomnik urnowy lub dziecięcy. Niedrogie cenowo pomniki mają niewielkie wymiary i wykonane są raczej z granitu. Bardziej fantazyjne kształty, większa powierzchnia nagrobka – cena będzie wyższa. Do najdroższych pomników należą te wykonane z konglomeratu lub z marmuru. Pamiętać należy przy tym, że marmur mimo iż prezentuje się bardzo dostojnie i elegancko, ale nie jest odporny na mróz tak jak pomniki granitowe.